Nagyon zene
Így szól a Petőfi rádió új szlogenje (azért egy kicsit menjünk bele, mennyire degenerált egy szlogen ez, ráadásul az egész imázsukat erre építik... Tényleg nem tűnt fel senkinek, hogy ez a hívószó mennyire gáz? Az erre a szintagmára talán leginkább mozduló rétegeknek még olyan szlogeneket gyártanak, mint pl bomcsikavauvau... Viszont az önmeghatározás szerint a rádió "igényes zenéket sugároz, amelyek más rádiók kínálatában nem szerepelnek"... Sarkítok, ha azt mondom, hogy a szlogen illetve a műsorkínálat meghatározása által sugallott célcsoportoknak nincs közös halmaza? Az csak hab a tortán, hogy kevés ennél erőltetettebb és sablonosabb jófejeskedő szöveget lehetett volna kitalálni... Remélem ezt Such Gyögy maga izzadta ki, mert ha ezért fizettek valakinek, akkor az csúnyán átverte őket...), ennek örömére a Petőfi rádió teljes műsorstruktúráját megváltoztatta, és az összes (!!) műsort megszüntették, a szerencsésebbek a Kossuthon kaphattak adásidőt, de ők voltak kevesebben (itt említeném meg, hogy a Kossuth Rádió szlogenje is hasonló színvonalú lett: "A szavak ereje", de ezt legalább nem azzal az erőltetett nagyonmenővagyok-tónussal mondja a station-voice, ráadásul az ottani új műsorstruktúra nem is lett olyan rossz, mivel nem nyírták ki az összes megszokott műsort, csak frissítettek).
Eddig a külcsín, jöjjön a tartalom. Nem is próbálok objektív lenni, mérges vagyok (persze nyilván sokaknak tetszik ez a "nagyon zene" is), de nézzük meg, miért is jó a profilváltás.
Szegény fiatalok nem tudnak mit csinálni, tekergetnek ide-oda, és csak nem találnak igényes zenéket, melyeket más rádiók nem sugároznak. (Mellesleg Budapesten több olyan rádió is van, amely rétegzenéket [aka "igényes zenék"] kínál, pl. a Rádio Café, a Radio Q, vagy a csak rockzenét játsszó Pont FM. Ezek egytől egyig hallgathatók a neten, de ettől függetlenül is kiegyezhetünk abban, hogy nyilván ott jönnek létre ezek az adók, ahol igény van rájuk. Budapesten lakik az értelmiség [megint sarkítok!], itt meg is van a nekik szóló kínálat, a Petőfi így csak egy lesz a sok közül.) És most jön a leginkább helytálló ellenvetés: mi van azokkal a vidékiekkel, akik igényes zenét hallgatnának, de csak a Danubiust meg a Slágert tudják zeneügyileg hallgatni. Jogos, ez pontosan egy közszolgálati feladat, a kisebbségek tekintetbe vétele. De egy egész adót erre a pártízezer fős potenciális közönségre kell áldozni? Nyugodtan megmaradhatott volna a régi műsorok fele-háromnegyede, és a zenei kínálat frissítésével, illetve bizonyos műsorsávok feltöltése nagyon zenével szerintem bőven elég lett volna, hiszen így legalábbis a vidéki ilyetén igényű közönséget minden bizonnyal megszerzik (persze hatásos kommunikációval, aminek most sincs se híre, se hamva...), Budapesten valóban lehet, hogy kevesebben pártoltak volna át, de ezt a kiesést bőven ellensúlyozná a régi hallgatótábor, amelynek nagyrésze akkor is biztos megmaradt volna, ha a régi struktúrát gyökeresen átalakítják, de a népszerű, vagy potenciálisan sikeres műsorok (pl. a Kabarécsütörtök, amit most bőven nem csak a hatvan éven felüliek síratnak, de a Csúcsforgalmat is könnyedén lehetett volna úgy modernizálni [amire voltak halovány kísérletek], hogy a fiatalabb korosztály is oda-odakapcsoljon) megmaradnak. A vezetőség azonban teljesen "leselejtezte" a régi hallgatókat, és a hallgatás fátylától övezve (értsd: a kutya sem beszélt róla - legalábbis pozitív, vagy legalább objektív kontextusban, elsősorban Farkasházyék miatt került középpontba a váltás) átállt a fiatalok szórakoztatására, aminek én nem tudom más eredményét elképzelni, minthogy (ha nem is örökkön örökké, de bizonyára nagyon hosszú ideig) szinte senki sem fogja hallgatni, mert a budapesti bölcsészek miért is állnának át a megszokott rádiójukról (ld. mint fent), a régi hallgatók pedig, akik a magazinokért, a könnyedebb témájú beszélgetésekért, és a szórakoztatóan informatív beszélgetős műsorokért hallgatták a Petőfit, semmilyen ilyesmit nem találnak most.
Petőfi halott, de ezesetben legalább tudjuk, ki ásta meg a sírját, és hiszem, hogy van még esély életre kelteni, mert a régi és az új Petőfi keveréke szerintem igen életképes kis rádió lehetne.